مذاکرات نمایندگان افغانستان، پاکستان و آمریکا با طالبان در عمان

خواجه آصف
وزیر امور خارجه پاکستان اعلام کرد که نمایندگان طالبان حاضرند که با میانجی‌گری اسلام آباد وارد مذاکره با دولت افغانستان شوند.

 به گزارش مسقط اکسپو به نقل از جمهور، «خواجه محمد آصف» وزیر امور خارجه پاکستان اعلام کرد که نمایندگان افغانستان، پاکستان و آمریکا با نمایندگان طالبان در کشور عمان به طور مستقیم مذاکره خواهند کرد.

وی افزود که اسلام آباد نفوذ زیادی بر طالبان ندارد اما تمام تلاش خود را برای تامین صلح و امنیت در افغانستان انجام می‌دهد و زمینه سازی گفتگوهای مستقیم نمایندگان طالبان و افغانستان در عمان یک نمونه از این تلاش‌ها می‌باشد.

آصف تاکید کرد که روسیه نفوذ بیشتری بر طالبان دارد و این کشور می‌تواند نقش کلیدی در صلح افغانستان داشته باشد.

وزیر امور خارجه پاکستان همچنین گفت که اسلام‌آباد، سیاست خود در قبال افغانستان را تغییر داده و بعد از این با افغانستان همکاری بیشتری خواهد کرد.

خواجه آصف همچنان از دولت افغانستان خواست تا در امر مبارزه با ترورییسم با پاکستان همکاری کند.

گفتنی است که تاکنون دولت افغانستان و گروه طالبان درباره نشست عمان چیزی اعلام نکرده اند.

لازم به ذکر است که خواجه آصف در حالی از تغییر سیاست اسلام‌آباد در قبال افغانستان سخن می‌گوید که پاکستان پس از اعلام استراتژی امریکا برای افغانستان به شدت زیر فشار قرار گرفته است.

شماری زیادی از مقام‌های بلندپایه آمریکایی به صراحت گفته اند که گروه‌های تروریستی، پایگاه‌های امن در خاک پاکستان دارند که این مساله برای واشنگتن قابل قبول نیست.

پس از افزایش فشارهای آمریکا بر پاکستان؛ اسلام آباد تلاش کرد تا روابط خود با افغانستان را بهبود بخشد. اعلام آمادگی پاکستان برای کمک به پروسه صلح افغانستان و سفر رئیس ستاد ارتش پاکستان به کابل نمونه‌های از این تلاش بوده است.